جمعه 24 مرداد 1399 - الجمعة 23 ذي‌الحجه 1441 - Friday 14 August 2020
اهم مقررات و قوانین آموزشی دانشجویان غیرحضوری

تاریخ انتشار: 1395/11/12  تعداد بازدید: 2452

اهم مقررات و قوانین آموزشی دانشجویان غیرحضوری

معاونت آموزش طی بخش‌نامه‌ای اهم قوانین و مقررات آموزشی دانشجویان غیرحضوری را اعلام کرد. لطفاْ مطالب ذیل را به دقت مطالعه فرمایید.

 

برخی از مهمترین و قوانین و مقررات آموزشی

 

برنامه درسی و رعایت پیش‌نیاز درس‌ها

1. دانشگاه موظف است برنامه‌های درسی مصوب را اجر نماید و دانشجو نیز ملزم به رعایت پیش‌نیازهای اعلام شده در برنامه ارائه دروس ترمی می‌باشد.

2. رعایت نظم واحدی رشته‌ها ضروری است و پیشنهاد می‌گردد انتخاب واحد مطابق سرفصل و برنامه ارائه شده انجام شود و اگر دانشجویی در یک درس مردود شود و یا به دلایلی موفق به گذراندن درسی نگردد، ملزم به تکرار آن درس و اخذ نمره قبولی است و نمی‌تواند بدون گذراندن آن درس دانش‌آموخته شود.

 

تعداد واحدهای انتخابی در یک نیمسال تحصیلی

1. دانشجو مقطع کارشناسی در هر نیمسال تحصیلی می‌تواند به شرط کسب میانگین لازم، حداقل 12 و حداکثر 24 واحد درسی در هر نیم‌سال انتخاب نماید.

2. دانشجو مقطع کارشناسی‌ارشد در هر نیمسال تحصیلی می‌تواند به شرط کسب میانگین لازم، حداقل 8 و حداکثر 14 واحد درسی در هر نیم‌سال انتخاب نماید.

تبصره: در آخرین نیم‌سال تحصیلی در مرحله آموزشی، دانشجو از رعایت شرط حداقل واحد انتخابی معاف است. همچنین عدم رعایت سقف مجاز منجر به حذف واحد مازاد دانشجو می‌گردد و آموزش مرکز موظف به اجرای آن می‌باشد.

3. در صورتی که دانشجو برای فراغت در مقطع کارشناسی حداکثر دو درس و در مقطع کارشناسی‌ارشد تنها یک درس باقیمانده داشته باشد، می‌تواند آن درس و یا دروس را با رعایت سایر شرایط و قوانین مصوب شورای آموزش دانشگاه ادیان و مذاهب به صورت معرفی به استاد بگذارند.

- طول دوره و سنوات مجاز تحصیلی

- دانشجوی کارشناسی 10 نیم‌سال.

- دانشجوی کارشناسی‌ارشد 6 نیم‌سال.

- در صورتی که دانشجو نتواند واحدهای دوره را در حداکثر مدت مجاز تحصیل با موافقیت بگذراند دانشجوی اخراجی محسوب می‌شود.

 

افزایش سنوات مجاز تحصیلی

در مواردی که دانشجو در مهلت مقرر تعیین شده در آیین‌نامه آموزشی نتواند واحدهای خود را به اتمام برساند و یا نتواند میانگین کل خود را جبران نماید در صورت داشتن وضعیت تحصیلی مناسب امکان افزایش سنوات تحصیلی از طریق ارائه درخواست و تایید کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه ادیان و مذاهب و به میزان ذیل میسر است:

- کارشناسی غیر مشمول حداکثر تا 20 نیم‌سال. کارشناسی مشمول حداکثر 15 نیم‌سال.

- کارشناسی‌ارشد حداکثر تا 8 نیم‌سال.

 

مرخصی تحصیلی

- مدت مرخصی تحصیلی جزء سنوات مجاز تحصیلی دانشجو محاسبه می‌گردد و دانشجو ملزم به درخواست مرخصی در زمان قبل از شروع ترم و یا حداکثر در طول ترم می‌باشد، در غیر این‌صورت عدم مراجعه محسوب می‌شود.

- دانشجویانی که به‌عنوان مامور دولت و یا همسر یکی از کارکنان یا همسر یکی از دانشجویان بورسیه به خارج اعزام می‌شوند می‌توانند با ارائه حکم و مدارک مستدل علاوه بر مرخصی مجاز خود از مرخصی بدون احتساب در سنوات بهره‌مند شوند. همچنین دانشجویان خانم می‌توانند از مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی در دوران بارداری و زایمان استفاده نمایند. بررسی، تشخیص و تایید سایر مصادیق مرخصی بدون احتساب در سنوات از جمله مرخصی پزشکی و ... در اختیار کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه ادیان و مذاهب است.

- دانشجویان می‌توانند در دوره‌های کارشناسی پیوسته 6 نیمسال و در دوره‌های کارشناسی‌ارشد 1 نیم‌سال از مرخصی تحصیلی استفاده نمایند.

 

انصراف از تحصیل

دانشجویی که بخواهد از تحصیل انصراف دهد باید درخواست خود را به‌صورت کتبی به معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارائه دهد. همچنین فرم درخواست در سامانه آموزشی دانشگاه ادیان و مذاهب را ارسال نماید. دانشجو مجاز است فقط برای یک‌بار و تا دو ماه از تاریخ ارائه درخواست، تقاضای انصراف خود را پس بگیرد. در غیر این‌صورت، پس از انقضای این مهلت، انصراف دانشجو قطعی تلقی می‌شود. دانشجوی انصرافی موظف است به کلیه تعهداتی که در دوران تحصیل سپرده است عمل نماید.

تبصره: بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی با احراز شرایط ذیل و درصورت موافقت کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه ممکن می‌باشد.

1-  در صورتی که دانشجو معرفی نامه‌ای مبنی بر تائید انصراف برای ارگان‌ها و سازمان‌ها دریافت کرده باشد جهت لغو انصراف موظف است نامه‌ای از ارگان یا سازمان مربوط مبنی بر بلامانع بودن لغو انصراف ارائه نماید.

2- دانشجویی مشمول که پس از انصراف معافیت تحصیلی او لغو شده است در صورتی می‌تواند تقاضای لغو انصراف نماید که یا خدمت سربازی را به اتمام رسانده یا گواهی مبنی بر اینکه در حال گذراندن خدمت نظام وظیفه است ارائه نماید.

3- دانشجو از سوی محل اشتغال یا سایر سازمان‌های مجاز ممنوعیتی جهت ادامه تحصیل نداشته باشد.

4- دانشجو به ازای هر 14 واحد درسی باقیمانده در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، یک نیم‌سال سنوات مجاز داشته باشد.

5- مدت وقفه تحصیلی دانشجوی لغو انصراف شده، جزو سنوات تحصیلی محسوب گردیده و ملزم به درخواست مرخصی تحصیلی می‌باشد.

 

میانگین و نمره‌ها

- ارزیابی پیشرفت تحصیلی دانشجو در هر درس از سوی مُدرس آن درس و براساس حضور و فعالیت دانشجو در کلاس آنلاین، انجام تکالیف و نتایج آزمون‌های آفلاین و آزمون کتبی مستمر و پایانی برای دروس نظری که در طول و پایان هر نیم‌سال تحصیلی انجام می‌شود و برمبنای عددی از صفر تا بیست قابل محاسبه است.

- برگزاری آزمون پایان ترم به‌صورت ترکیبی از سوال‌های تشریحی و چهارگزینه‌ای خواهد بود و پاسخ‌نامه‌ها توسط اساتید هر درس تصحیح خواهد شد.

- در پایان نیم‌سال تحصیلی میانگین نمره‌های دانشجویان در آن نیم‌سال بنام میانگین نیم‌سال محاسبه و در کارنامه وی ثبت می‌شود. حداقل نمره قبولی در مقطع کارشناسی 10 و میانگین قابل قبول در هر نیم‌سال 12 است. حداقل نمره قبولی در مقطع کارشناسی‌ارشد 12 و میانگین قابل قبول در هر نیم‌سال 14 است.

- عدم کسب حداقل میانگین نیم‌سال در هر مقطع به معنی این است که دانشجو به وضعیت دانشجوی مشروطی تبدیل خواهد شد. دانشجویی که دو نیم‌سال تحصیلی اعم از متوالی و یا متناوب مشروط شود از تحصیل در آن مقطع محروم می‌شود. 

- درخواست تجدید نظر برای نمره‌های هر درس فقط تا سی روز بعد از ثبت نمره در پرتال دانشجو قابل بررسی است و بررسی این درخواست تنها با موافقت مُدرس درس قابل قبول است.

- دانشجویی که در هر نیم‌سال در یک یا چند درس، نمره قبولی کسب نکند، چنانچه در نیم‌سال‌های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند، نمره یا نمره‌های مردودی قبلی در ریزنمرات دانشجو فقط ثبت و باقی می‌ماند اما این نمره‌ها در میانگین کل دوره بی‌اثر و صرفاً آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود.

- تبصره: گذراندن دروس با این شرایط، مشروطی دانشجو را خنثی نمی‌کند. همچنین این تسهیلات شامل دانشجویانی که به دلیل تقلب و یا رای کمیته انضباطی، نمره مردودی دریافت کنند، نمی‌شود.

 

تطبیق واحد (معادلسازی)

بر اساس آیین‌نامه آموزشی دانشجوی پذیرفته شده جدید حداکثر تا پایان دومین نیم‌سال تحصیلی بعد از پذیرش می‌تواند با ارائه ریزنمرات تایید شده خود به معاونت آموزشی ـ پژوهشی دانشکده مربوط درخواست معادلسازی دروس خود را بنماید. مدیر گروه با احراز شرایط ذیل می‌تواند واحدهای جبرانی دانشجو را از مقطع تحصیلی پایه معادلسازی نماید.

1. واحدهای درسی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا حوزه‌های علمیه سراسر کشور گذرانده شده باشد.

2. محتوای آموزشی درس‌های گذرانده شده قبلی با 80% (هشتاد در صد) محتوای واحدهای مشابه در رشته جدید مطابقت داشته باشد و تشخیص آن برعهده مدیر گروه آموزشی و پژوهشی است.

3. نمره‌های دانشجو در هر درس حداقل نصاب نمره قبولی درس در آن مقطع تحصیلی باشد.

4. تعداد واحد درس تطبیقی نباید کمتر از تعداد واحد درسی رشته محل تحصیل باشد در صورتی که تعداد واحد یک درس کمتر باشد می تواند به صورت تلفیقی چند واحد درسی مرتبط را، با یک درس تطبیق و معادلسازی نمود در هر صورت میانگین نمرات درس‌های تطبیقی نباید از حد نصاب نمرات تعیین شده کمتر باشد.

 

انتخاب واحد و حذف  و اضافه

1- دانشجو ملزم است در هر نیم‌سال تحصیلی در طول دوره سنوات تحصیلی خود، در زمان مقرر برای انتخاب واحد نسبت به اخذ و انتخاب واحدهای درسی خود براساس مقررات آموزشی اقدام نماید.

2- دانشجو می‌تواند در هر نیم‌سال تحصیلی، فقط در مهلتی کمتر از دو هفته (بر اساس تقویم آموزشی)، پس از شروع نیمسال تحصیلی و در زمان مقرر نسبت به حذف و اضافه درس های اخذ شده اقدام کند، مشروط بر آنکه تعداد درس‌ها و واحدهای انتخابی وی بعد از حذف کمتر از حداقل واحد مجاز مقطع تحصیلی دانشجو نباشد.

3- در صورت اضطرار، دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد می‌تواند تا یک هفته به پایان نیمسال تحصیلی، یک یا چند درس از درس‌های اخذ شده خود را حذف کند. مشروط بر آن که تعداد درس‌ها و واحدهای باقیمانده وی از حد مجاز واحد کمتر نشود. در غیر اینصورت کل نیمسال تحصیلی حذف می‌شود.

4- حضور دانشجو در تمام جلسات کلاس‌های آنلاین درس الزامی است. اگر دانشجو در طول نیم‌سال تحصیلی در یک درس بیش از سه جلسه و یا در جلسه امتحان پایان نیم‌سال آن درس غیبت کند نمره آن درس صفر و غیبت در نظر گرفته می‌شود.

5- درصورت موجه بودن غیبت از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، آن درس بنابر درخواست دانشجو حذف می‌گردد.نظر شما

نام
*
تلفن همراه
*
پست الکترونیکی
*
متن تصویر
*


کلیه حقوق متعلق به دانشگاه ادیان و مذاهب می باشد.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز